23. prosince 2014

Jak připojit flash-disk a zkopírovat data z/do počítače (pro začátečníky)


Tento článek z cyklu návodů pro začátečníky vás krok za krokem provede postupem jak ve Windows kopírovat data z (nebo na) flash disku či jiného paměťového média.


Informace obsažené v tomto ultimativním návodu platí pro především pro Windows 7 a omezeně  také pro Windows Vista a XP. V XP je třeba většinu ovladačů stále instalovat manuálně. Také např. není možné jednoduše vypnout/zapnout funci Přehrát automaticky (globální zákaz  pro všechna zařízení je možné provést buď pomocí nějaké speciální utility, kterou si uživatel musí doinstalovat, anebo vypínat zvlášť pro každé písmeno abecedy, pod kterou se to které zařízení může potenciálně připojit).

Najdete zde zejména:
  • jak připojit paměťové médium (např. flash disk, SDHC kartu, externí pevný disk, fotoaparát, kamera apod.),
  • jak nahrát libovolná data (např. fotografie) na paměťové médium,
  • jak zkopírovat data z paměťového média do vašeho počítače,
  • jak bezpečně odpojit paměťová média od počítače.
Tento článek se nevěnuje problematice vypalování dat na CD/DVD. Postup však lze využít pro kopírování dat z CD či DVD do počítače.
Najdete zde také několik tipů pro pokročilejčí uživatele a upozornění na případná úskalí a řešení „zákysů“. Pokud existuje více postupů, je na to upozorněno.

Zkrácený návod:

  1. Zapojte paměťové médium do počítače.
  2. V okně automatické přehrávání zvolte „Otevřít složku a zobrazit soubory“. Otevře se okno paměťového média.
  3. Otevřete složku v počítači, ze které budete kopírovat data na médium (nebo do které budete data kopírovat z média do počítače).
  4. Pokud kopírujete data z paměťového média, přepněte se nejdříve zpět do okna média. Pokud kopírujete z počítače na médium, tento krok vynechte.
  5. Označte soubory, které chcete kopírovat.
  6. Klikněte na kterýkoliv označený na soubor pravou myší a z nabídky vyberte kopírovat (nebo použijte klávesovou zkratku Ctrl + C).
  7. Přepněte se do okna paměťového média (nebo do okna cílové složky v počítači, pokud kopírujete data z média do počítače).
  8. Pokud to je potřeba, vytvořte zde a pojmenujte složku, do které budete data kopírovat. Po té složku otevřete. Pokud to potřeba není, tento krok přeskočte.
  9. Zkopírujte data do cílové složky (klikněte do okna otevřené složky pravou myší a z nabídky vyberte Vložit, nebo použijte klávesovou zkratku Ctrl + V).
  10. Po dokončení práce paměťové médium bezpečně odpojte.


Obsáhlý návod:


1/ Zapojení paměťového média do USB portu (nebo-li zdířky)

V ukázkovém případě USB Flash Disk (lidově fleška)


Zdroj obrázku: Pixbay.com

  • Zasuňte USB konektor (koncovku) paměťového média do USB portu vašeho počítače.
    Někdy se u portu i na koncovce nachází tento symbol:


  • Zasunutí proveďte plynule a rovně (bez ohýbání do stran). Dbejte, abyste paměťové médium (např. flešku) zasunuli a až „nadoraz“, ale nepoužívejte nepřiměřenou sílu.

 

  • Chvíli počkejte, než si počítač zařízení „očmuchá“. Připojujete-li médium poprvé, trvá to o něco déle.
  • Správné načtení poznáte tak, že se v oznamovací oblasti (v pravém dolním rohu obrazovky) objeví nová ikona připojeného zařízení.

 



2A/ Automatické přehrávání médií


  • Po načtení se zpravidla objeví okno Přehrát automaticky. V tomto okně si můžete vybrat z více možností. Vaší volbou většinou bude „Otevřít složku a zobrazit soubory.


  • Následně se vám otevře okno připojeného paměťového média. Bude vypadat (s drobnými rozdíly) podobně, jako okno níže.




Co dělat, když se okno Přehrát automaticky neobjeví, nebo když si okno omylem zavřu


Pokud se médium načetlo a z nějakého důvodu se okno Přehrát automaticky neotevřelo (nebo jste si ho omylem zavřeli sami), postupujte podle návodu popsaném v odstavci Manuální otevření okna paměťového média.


2B/ Manuální otevření okna paměťového média


Máte dvě možnosti:
  1. Klikněte na tlačítko Start a dále Počítač.


    Otevře se vám okno Počítač. V sekci Zařízení s vyměnitelným úložištěm dvojklikem levého tlačítka myši otevřete médium poklepáním na ikonu připojeného paměťového média (na obrázku to je KINGSTON (D:). Na vašem počítači může mít médium jiný název (Datatraveler, Verbatim, ADATA, Corsair aj.). Rovněž písmeno v závorce s dvojtečkou může být jiné.


  2. Nebo do okna paměťového média přejděte z libovolného okna Průzkumníka: V navigačním podokně (v levé části okna průzkumníka) sjeďte pomocí posuvníku dolů a zde klikněte na příslušnou ikonku.
V obou případech tím otevřete jeho kořenový adresář (nebo-li základní složku) paměťového.




3A/ Zkopírování dat z počítače na paměťové médium (např. flešku)


  • Otevřete okno Průzkumníka (např. otevřením vaší uživatelské složky na Ploše, nebo v nabídce Start, či otevřením Knihovny připnuté na Hlavním panelu) a otevřete složku s uloženými daty, která chcete kopírovat na paměťové médium.



  • Označte myší požadované soubory či složky.
  • Klikněte na kterýkoliv označený na soubor pravou myší a z nabídky vyberte Kopírovat (nebo použijte klávesovou zkratku Ctrl + C).



  • Přepněte se do okna paměťového média.
  • Pokud to je potřeba, vytvořte zde a pojmenujte podsložku, do které budete data kopírovat. Po té složku otevřete. Pokud to potřeba není, tento krok přeskočte.

 

  • Zkopírujte data do cílové složky (klikněte do okna otevřené složky pravou myší a z nabídky vyberte Vložit, nebo použijte klávesovou zkratku Ctrl + V).


 

 



3B/ Zkopírování dat z paměťového média do počítače


      • V otevřeném okně paměťového média najděte a myší označte soubory či složky, které chcete kopírovat.
      • Klikněte na kterýkoliv označený soubor pravou myší a z nabídky vyberte Kopírovat (nebo použijte klávesovou zkratku Ctrl + C).
      • Otevřete okno Průzkumníka (např. otevřením vaší uživatelské složky v nabídce Start, nebo otevřením Knihovny na Hlavním panelu) a otevřete složku, do které chcete data z paměťového média kopírovat.
      • Pokud to je potřeba, vytvořte a pojmenujte zde podsložku a otevřete ji. Pokud to potřeba není, tento krok přeskočte.
      • Klikněte do okna otevřené složky pravou myší a z nabídky vyberte Vložit (nebo použijte klávesovou zkratku Ctrl + V) a tím zkopírujte data z paměťového média do cílové složky.


      4/ Bezpečné odebrání paměťového média


      Připojené zařízení není možné jen tak vypojit ze zdířky. Hrozí ztráta dat, v horším případě nečitelnost celého paměťového zařízení a nutnost přeformátování. Abychom tomu předešli, doporučuje se ho odebrat bezpečným způsobem. (Tento krok není nezbytné provádět vždy. Pokud ovšem odpojujete paměťové zařízení „natvrdo“, čiňte tak pouze pokud víte, co děláte.)
      Zařízení nelze bezpečně odpojit, pokud jsou soubory na něm uložné otevřené v nějakém programu, nebo na něm probíhá nějaký proces (např. ukládání dat na médium, mazání apod.). To že takový proces probíhá, nemusí být na první pohled nijak patrné. Začínajícím uživatelům proto doporučuji důsledné používání funkce pro bezpečné odebrání.

      Postup:
      • Zavřete všechny programy a složky, které by mohly případně bránit bezpečnému odebrání.
      • Klikněte v oznamovací oblasti na ikon„Bezpečně odebrat hardware a vysunout médium (je jedno, jestli kliknete pravým, nebo levým tlačítkem myši).


      • Počkejte, dokud se neobjeví nabídka se seznamem zařízení, která lze odpojit (někdy zobrazení seznamu trvá i několik vteřin).
      • Ze seznamu vyberte název zařízení, které chcete odpojit (více k názvům zařízení viz odstavec 2B).

       

       
      • Po té, co se objeví v oznamovací oblasti hlášení: „Nyní lze hardware bezpečně odebrat“, vysuňte ručně zařízení z USB portu. 

      A je hotovo.


      Úskalí a řešení problémů


      • Médium se nenačetlo, objevila se chybová hláška — viz níže: odstavec „Chyby s připojením a chybové hlášky“.
      • Neobjevilo se okno Přehrát automaticky — Okno se nemusí objevit např. z toho prostého důvodu, že se paměťové médium ještě nenačetlo. Potom stačí ještě chvíli počkat. Pokud nastala nějaká chyba, objeví se v oznamovací oblasti chybová zpráva (o chybách s připojením a chybových hláškách viz níže). Automatické přehrávání může být také vypnuté (zjistíte v ovládacím panelu Přehrát automaticky). Řešení viz výše: odstavec „Co dělat, když se okno Přehrát automaticky neobjeví, nebo když si okno omylem zavřu“.
      • V okně Přehrát automaticky jste omylem klikli na jinou volbu, např. přehrát soubory (apod.) — nejlepší řešení je načítání přehrávání stornovat a otevřít médium manuálně (postup viz níže).
      • V okně Přehrát automaticky jste omylem zaškrtli jako výchozí něco, co jste nechtěli — řešením je otevřít ovládací panel Přehrát automaticky a zde obnovit u daného typu média požadovanou akci (např. u obrázků nastavit „Vždy zobrazit dotaz“).
      • Neobvykle složitá adresářová struktura na kartě digitálního fotoaparátu — narazíte na ni u některých značek digitálních fotoaparátů. Nenechte se tím odradit. Některé foťáky vše ukládají do jedné složky, některé třídí zvlášť různé typy souborů (např. fotky, video apod.). Řešením problému je vše proklikat. Aneb kdo hledá, ten najde.
      • Při odpojování jste si omylem odebrali jiné zařízení — při odpojování je třeba dbát vždy zvýšené opatrnosti a dát bacha na to, na co klikáte. Většina „ukliknutí“ se nicméně obejde bez následků.


      Chyby s připojením a chybové hlášky


      Mezi nejčastější chybové hlášení může být: „Zařízení nebylo rozpoznáno“, nebo: „Chyba při instalaci zařízení“.
      V případě, že se zařízení nepodařilo připojit, můžete zkusit paměťové médium vytáhnout a znovu zasunout do USB portu. Ujistěte se, že médium zasouváte do správné zastrčky, že je koncovka zařízení řádně zasunutá a že jste dali počítači na načtení dost času. Případě zkuste jinou USB zásuvku a pokus s připojením opakujte. Pokud není médium nebo zásuvka poškozená (např. v důsledku mechanického opotřebení, nebo v důsledky paměťové chyby na médiu), mělo by se připojení na další pokus podařit.

      Mějte na paměti, že jako každé zařízení, se i USB při častém používání časem mechanicky ošoupe a nemusí fungovat tak dobře, jako zpočátku. Mohou se častěji objevovat chybová hlášení a bude třeba pokus s připojením častěji opakovat. Další nepříjemnou vlastností paměti flash je to, že zvláne limitovaný počet cyklů zápisů dat (ale to v podstatě každé paměťové médium) a po opotřebení přestane příslušný paměťový sektor fungovat. Životnost flash pamětí bývá uváděna, v závislosti na kvalitě média, 5–10 let.


      Související články:


      Tipy pro práci se flash-diskem pro pokročilé
      Tipy pro práci se soubory pro pokročilé

      22. prosince 2014

      Kdyby byla auta vyvíjena jako počítače

      Bill Gates na počítačovém veletrhu ComDex údajně prohlásil:

      Kdyby GM držel krok s technickým vývojem tak jako počítačový průmysl, jezdíme všichni v autech za 25 USD a na galon benzínu ujedeme 1000 mil.

      Údajná veřejná odpověď pana Welche z General Motors:

      Kdyby GM vyvinulo takovou technologii jako Microsoft, jezdili bychom v autech, která by měla následující vlastnosti:
      1. Vaše auto by bez zjevného důvodu mělo minimálně 2× za den nehodu.
      2. Po každém překreslení čar na silnici, byste museli koupit nové auto.
      3. Příležitostně by se auto na dálnici bez zjevného důvodu zastavilo. To by se všeobecně respektovalo, nastartovalo by se a znovu pokračovalo v jízdě.
      4. U jistých manévrů (např. levá zatáčka) by se auto občas zastavilo a nešlo by znovu nastartovat. V takovém případě by pomohla jen demontáž a nová montáž motoru.
      5. V autě by mohla sedět jen jedna osoba, výjimkou by byla provedení „AUTO95“, nebo „AutoNT“ kde by se ale muselo za každé sedadlo zvlášť platit.
      6. MacIntosh by vyráběl auta, která by byla poháněna slunečním světlem, byla by spolehlivá, 5× rychlejší a o polovinu lehčí, fungovala by ale jen na 5 % silnic.
      7. Kontrolka tlaku oleje, teploty motoru a dobíjení baterie by byla nahrazena kontrolkou „Generální Auto-Chyba“.
      8. Na nových sedadlech by mohli pohodlně sedět pouze majitelé předpokládaných rozměrů zadnice.
      9. Airbag by se ptal „Jste si jist...?“, než by se uvedl v činnost.
      10. Příležitostně by se zamčené auto nedalo odemknout. Dovnitř byste se dostali pouze následujícím trikem: zároveň tisknout kliku, otáčet klíčem a rukou se dotýkat antény.
      11. GM by vás nutila koupit zároveň s každým autem sadu „deLuxe“ – karet firmy Rand McNally (dceřinná společnost GM) ačkoliv byste to nikdy nepotřebovali a nebo chtěli. Pokud byste nabídku nepřijal, jezdilo by vaše auto jen poloviční rychlostí (ne-li pomaleji) a GM by kvůli této záležitosti byla vyšetřována státními orgány.
      12. Vždy po představení nového vozu by se museli všichni řidiči znovu učit řídit, protože žádný nový vůz by nefungoval tak, jako staré auto.
      13. Motor by se vypínal stisknutím tlačítka „START“.
      Pozn.: po internetu koluje několik verzí údajné veřejné odpovědi pana Welche z GE. Takže těžko říci, jestli jestli to celé nevymysleli uživatelé produktů Microsoftu.

      25. listopadu 2014

      Jak otočit zobrazení displeje notebooku či monitoru


      Jak na to, když potřebujete ve Windows 7 otočit zobrazení displeje notebooku či monitoru o 90° (např. pro pohodlnější prohlížení obrázků na výšku či čtení textů, anebo když si zobrazení otočíme omylem a potřebujeme jej otočit nazpět…)?

      Klikněte pravým tlačítkem myši na Plochu a z nabídky vyberete Rozlišení obrazovky. Objeví se okno ovládacího panelu Rozlišení zobrazení. Zde vyberete volbu Upřesnit nastavení a zvolte záložku karty Ovládací panel (Xyz) pro grafiku a média. Z nabídky Otáčení vyberete požadovanou polohu otočení.




      Další rozšířená nastavení najdeme ve Vlastnostech grafického adaptéru.

      Na pokročilé nastavení ovladače zobrazení grafiky se dostanete také přes systémovou ikonku zobrazenou v pravé části Hlavního panelu.

       

      Pokročilejší ovladače mají více možností přizpůsobení – např. nastavení otáčení zobrazení monitoru pomocí klávesových zkratek apod. Zde je zpravidla možnost používání klávesových zkratek k přepínání zobrazení vypnout.


      26. října 2014

      Photoshop – doporučená výuková videa a návody pro začátečníky



      Pro efektivní samostudium potřebujete tři věci: počítač připojený k internetu s nainstalovaným Photoshopem a chuť se učit.

      K zahození také není angličtina alespoň na začátečnické úrovni. Proč? Protože většina výukových materiálů je v angličtině. V češtině je kvalitních výukových videí a článků (nebo-li tutoriálů) naopak minimum.

      Pokud máte pocit, že samostudium není nic pro vás, pak se čtením tohoto článku vůbec nezdržujte (a můžete rovnou skočit na jeho konec, kde mám přesně pro vás jeden tip). V opačném případě vás rád provedu pestrou nabídkou vzdělávacích videdí a článků.

      Co považuji za tutoriál vhodný pro začátečníka? Spíš uvedu, co jím není:
      • extrémní retuš,
      • pokročilá montáž a 3D,
      • fotorealistická malba,
      • speciální filtry a efekty,
      • nejnovější funkce, nástroje a vychytávky.
       a další…


      Na rovinu – výše uvedené tvoří v případě Photoshopu snad 80 % všech výukových videí, které můžete na internetu najít. Ale ani běžný tzv. univerzální grafik – kreativec je neocení. Ocení jej např. specialista na úpravu fotek, nebo výtvarník, který v Photoshopu maluje či rád experimentuje apod. Ocení je také pokročilý uživatel, který se chce dále zdokonalit a zacelit mezery ve vzdělání. Dobrat se tak ke kvalitním výukovým videím pro začínající uživatele není jednoduché. Ale to je asi na delší povídání.
      Uvedu rovnou raději pár užitečných odkazů.



      Pro ty, co se s angličtinou moc nekamarádí:
      • Seriál výborně zpracovaných výukových článků určených pro začátky s Photoshopem na portálu Tutoriarts.

      Kam dál?
      • Výuková videa věnovaná Photoshopu v češtině najdete například na portálu Jak se to dělá
      • Články a návody členěné do rubrik na Grafika.cz
      • Tutoriály v češtině na YouTube

      Pár dalších neodzkoušených odkazů, které mě zaujaly (netříděno):

      Při hledávání dalších tutoriálů na Google či YouTube zadejte klíčová slova „photoshop tutoriály česky začátečník“. Svůj vyhledávací dotaz můžete upřesnit na konkrétní verzi. Ale CS5 až CC se zase až tak moc neliší (kromě několika nových funkcí a vychytávek – ale ony ty vychytávky k základům zase zpravidla nepatří).


      Pro ty, kterým angličtina nevadí (či to vítají jako výzvu ke zdokonalení):
      • YouTube
      • Na YT najdete tutoriálů fůry. Jak oddělit zrno od plev? Zkuste výuková videa na skvělém vzdělávacím portálu Lynda.com (vše přehledně členěno do kategorií podle názvů, typu programu a úrovně pokročilosti),
      • Výuková videa na Adobe TV.

      Na vyřešení konkrétního problému je ale někdy úplně nejjednodušší zapomenout na videa a otevřít klasickou nápovědu.

      Máte pocit, že samovzdělávání a studium článků není nic pro Vás?
      Máte dojem, že koukání na videa a čtení nápovědy jen zdržuje od užitečnější a zajímavější činnosti? Máte specifické téma, ke kterému se nedá nic kloudného najít nebo se nechcete vyhledáváním výukových materiálů zabývat?
      A přesto se chcete profesně rozvíjet a učit se v Photoshopu nové věci? Neváhejte se na mě obrátit a nechte si vytvořit individuální školení na míru:

      Šimon Chloupek
      grafik a lektor (a autor tohoto článku)
      Portfólio a kontakt: ekografika.cz




      24. října 2014

      Nejdůležitější formáty souborů

      Na opakované žádosti jsem sestavil přehled nejdůležitějších formátů souborů. Postupně doplním také jejich popis, výhody a nevýhody.
      Grafiky bude nejvíce zajímat sekce Grafika. V té uvádím především výstupní formáty, nikoliv nativní formáty jednotlivých grafických programů (PSD – Photoshop, AI – Illustator, CDR – CorelDRAW…).

      Formátů a typů souborů jsou stovky. Cílem tohoto přehledu je začínajícím uživatelům poskytnout přehled těch nejdůležitějších přípon, nikoliv úplný seznam.

      Dobré popisy jednotlivých formátů naleznete na Wikipedii.

      Dokumenty

      • TXT — neformátovaný text (plain text)
      • DOC / DOCX — textový dokument programu MS Word
      • ODT — textový dokument, nativní formát programu OpenOffice Text
      • RTF (Reach Text Format) — textový dokument
      • XLS / XLSX — tabulka programu MS Excel
      • ODS — tabulka, nativní formát programu OpenOffice Sešit
      • PPT / PPTX — prezentace MS PowerPoint, zdrojový formát
      • PPS / PPSX — prezentace MS PowerPoint, předvádění, samospustitelný
      • PDF — dokumenty (lze prohlížet v Adobe Reader)
      • HTML (HTM) — webová stránka

       

      Grafika

      Formáty pro grafiku můžeme rozdělit do několika kategorií podle typu grafiky (vektorová, bitmapová), nebo podle funkce (pro web, pro tisk). Časem bude přesunuto do samostatného článku.

       

      Bitmapová grafika (pixely)

      • TIF (TIFF)
      • JPG (JPEG)
      • PNG
      • GIF
      • BMP
      • RAW

       

      Vektorová

      • PDF
      • EPS

       

      PostSript

      • EPS
      • PDF
      • PS

       

      Pro tisk

      • TIF (TIFF)
      • JPG (JPEG)
      • EPS
      • PDF

       

      Pro web

      • JPG
      • PNG
      • GIF 
      • PDF
      • SWF

       

      Interaktivní

      • SWF

       

      Dokumenty

      • PDF

       

      Fonty

      • TT / TTF
      • OT/ OTF
      • PS

       

      E-book

      • EPUB
      • PDF
      • PDB
      • HTML
      • TXT
      Další formáty e-knih a jejich popisy naleznete zde

       

       

      Audio

      • WAV
      • MP3 — oblíbený zvukový formát; ztrátová komprese; horší výsledky při kompresi mluveného slova, než u hudby

       

      Video

      • WMV (Windows Media Video)
      • MP4 — open-source formát; ISO; nástupce AVI; může obsahovat menu, více titulků i zvukových stop a dokonce i 3D objekty; možňuje také streamování videa
      • AVI (Audio Video Interleave) — dnes už poněkud zastaralý formát vyvinutý Microsoftem vytlačený MP4; jeho výhodou je vysoká míra kompatibility a široká podpora
      • FLV (Flash Video) — pro on-line proudové přehrávání (stream) na webu (k přehrání potřebujeme mít v prohlížeči nainstalovaný Adobe Flash Player)
      • MOV (QuickTime) — formát videa od společnosti Apple (konkurence formátu AVI) pro mobilní zařízení a přehrávače QuickTime.
      • RM (RealMedia) — formát pro streamování videa
      • MKV (Matroska) — nejnovější open-source video formát; umožňuje zavést téměř jakákoliv data

       

      Multimédia

      • SWF — flashová grafika na webu (např. interaktivní animované reklamní bannery, webové stránky, on-line hry)

       

      Databáze

      • MDB — databáze MS Access (do verze 2003 vč.)
      • ACCDB — databáze MS Acces (nad verzi 2007 vč.)

       

      Spustitelné (aplikace)

      • EXE
      • BAT (spíše historická přípona)
      • COM (spíše historická přípona)

       

      Ostatní

      • ZIP — archiv (komprimované soubory)
      • RAR — archiv (komprimované soubory)
      • ARJ — archiv (komprimované soubory), starší formát, dnes už se prakticky nepoužívá
      • ISO — obraz disku CD / DVD

      4 pomocné programy, bez kterých se neobejdete

      V tomto článku uvádím své 4 oblíbené programy usnadňující práci s počítačem. Do seznamu jsem zařadil programy, které vykonávají jednoduché funkce, ale dělají to lépe, než základní programové vybavení systému Windows (příslušenství), anebo v příslušenství systému zcela scházejí a jsou za hubičku, či zcela zdarma.

      Aktualizováno (16. 5. 2015)

      Při instalaci aplikací zdarma doporučuji dávat maximální pozor a omylem si nenainstalovat nějaké nevyžádané smetí (viz článek Vlezka roku).

      IrfanView

      Za prapodivnou ikonkou se skrývá jednoduchý a hlavně ohromně rychlý prográmek s velkým množstvím funkcí pro prohlížení a základní editaci fotek.
      Kromě funkcí pro úpravu (jako např. zmenšování, výřez, zostření, úprava jasu a kontrastu, vyvážení barevnosti, převod do ČB či sépiového odstínu apod.), obsahuje funkce pro vytvoření snímku náhledů fotek (thumbnails sheet) z libovolného adresáře, tvorbu panoramatické fotografie a také automatické přehrávání fotek.
      Přes schránku můžete do IrfanView vložit snímek obrazovky (printscreen) a uložit jako obrázek.
      Výhodou prohlížení v IrfanView ve srovnání se systémovým prohlížečem obrázků je především rychlost, nepřeberné množství grafických formátů, se kterými si IrfanView hravě poradí a velké množství funkcí, které jinak najdete spíše v programech na profesionální úpravu fotek.

      Práci usnadňuje velké množství klávesových zkratek a rozsáhlé možnosti voleb v nastavení programu.
      Např. procházet snímky můžete pomocí myši, kurzovými klávesami či mezerníkem nebo prostřednictvím tlačítek v ovládacím panelu. Pro komfortní prohlížení fotek doporučuji vypnout zobrazování okna oznamující dokončení procházení adresáře a přepnout na automatické přeskočení na úvodní snímek.

      Licence: freeware pro nekomerční využití.

      Program IrfanView si můžete stáhnout například na Slunečnici.
      Češtinu, kterou můžete do programu doinstalovat, najdete zde.

      Total Commander

      TC (dříve Windows Commander) netřeba příliš představovat. Jedná se o správce souborů, který koncepčně stojí ještě na „předoknovských“ systémech (MS-DOS). Pamětníci si jistě vzpomenou na program M602, který charakterizuje uživatelsky „nepřítulné“ uživatelské rozhraní sestávající ze dvou naproti sebe ležících seznamech obsahu adresáře a ovládání pomocí klávesnice a klávesových zkratek. Moderní verze v sobě spojuje obě koncepce – rychlost práce pomocí klávesových zkratek i plnohodnotné vymoženosti práce myší (drag&drop).
      Co může začínajícího uživatele na TC odradit je ohromující množství funkcí, ne příliš šťastně volené výchozí nastavení vzhledu (podle mého názoru je ošklivé a nečitelné). Ten si ovšem uživatel může snadno přizpůsobit k obrazu svému a začít naplno využívat všech výhod, které tento koncept práce se soubory nabízí.

      Licence: shareware (nutnost zaplatit připomíná okno, které je třeba při každém spuštění odkliknout, autoři programů však uživatele neregistrované kopie  nijak v užívání aplikace, vyjma toho okna při spuštění, neomezují).

      Program Total Commander si můžete stáhnout například na Slunečnici.
      Podobné programu TC:  Frigate, Altap Salamander, FreeCommander, Unreal Commander

      Winamp

      Winamp je šikovná aplikace pro přehrávání médií, především audio souborů. Ve srovnání s Windows Media Playerem je rychlý, snadno se ovládá a uživatele neobtěžuje nutností zabývat se ochranou soukromí či správou automaticky generovaných knihoven. Tedy vytvářet svoje knihovny ve Winampu rovněž můžete, ale Winamp vám je nevnucuje. Ve Winamp můžete také vytvářet vlastní playlisty či například vypalovat CD. Na přehrávání filmů se příliš nehodí.

      Licence: freeware.

      Program Winamp si můžete stáhnout například na Slunečnici.

      Adobe Acrobat Reader DC

      Adobe Acrobat Reader DC (dříve Adobe Reader, tvůrci programu se tak vrací k původnímu názvu) je program pro prohlížení souborů uložených ve formátu PDF (Portable Document Format, neboli přenosný formát dokumentů), který je hojně využíván v oblasti elektronického publikování a tisku. PDF umí také interaktivní formuláře a multimediální obsah (audio, video, skripty).
      Hlavní výhodou PDF je jeho nezávislost na softwaru a platformě, ve které byl dokument vytvořen i výstupním zařízením, ve kterém dokument bude prohlížen či dále zpracováván (obrazovka, tiskárna...). Z toho vyplývá další výhoda: Dokument vypadá vždy přesně tak, jak ho jeho autor vytvořil (nehrozí např. „rozsypání“ textů, záměna fontů, nezobrazení nepřipojených obrázků apod.).
      Reader umožňuje v dokumentu provádět „revizi“ – vkládat korektorské značky a komentáře. Také můžete nastavit různé úrovně zabezpečení proti čtení či kopírování.
      Zkratka DC (Document Cloud) napovídá o propojení s cloudovými službami, které Adobe nabízí a provozuje na svých serverech.
      PDF jde s dobou a vývojáři z Adobe do něj postupně přidávají nové funkce. Z tohoto důvodu je vhodné váš Adobe Acrobat Reader udržovat aktuální, abyste otevřeli i dokumenty v nejnovější verzi PDF.

      Licence: freeware. 

      Na pokročilejší editace dokumentů ve formátu PDF potřebujete program Adobe Acrobat Pro, který je placený. Využijí ho však spíše profesionální redaktoři, editoři a grafici.

      Program Adobe Reader si můžete na stránkách výrobce.
      Pozor, při instalaci se vnucuje MacAfee (event. Google Chrom a Google Toolbar), který je defaultně zaškrtnut jako volitelná součást instalace.
        


      V tomto seznamu programů například chybí program pro vytváření ZIP archívů (např. WinZIP, WinRAR, jZIP, Zip Utilities aj.), neboť tato funkce je součástí programu Total Commander. Programy si můžete stáhnout například ze Slunečnice.cz nebo z domovských webů oficiální podpory.


      Já bych všechny ty internety a počítače zakázala

      „Tyhle aféry každého jenom otravují. Já bych všechny ty internety a počítače zakázala.
      Věra Pohlová, 72 let, důchodkyně

      Odpověď na anketní otázku deníku Metro v rubrice Můj názor (17. září 1999, s. 12) týkající se aféry s únikem dat o dvou a půl milionech uživatelů sporožirových účtů České spořitelny, které na internetu anonymě nabízel jeden ze správců její počítačové sítě.

      Výrok si údajně vymysleli sami novináři Metra. Věta „Já bych všechny ty… zakázala.“ však zlidověla a byla často citována a parafrázována jako symbol jednoduchého a represivního řešení složitých problémů.

      Zdroj: Wikipedie

      Důležité znaky pro psaní článku na webu pro blogery

      Tento krátký přehled nejdůležitějších znaků a entit vznikl pro moji vlastní potřebu – zde jsou všechny po ruce na jednom místě. Pokud vám to přijde vhod, můžete je odtud snadno zkopírovat i do svého článku.

      Důležité znaky a entity:
      • nerozdělitelná mezera (non-breaking space):  
      • české uvozovky
      • pomlčka (en-dash): – 
      • dlouhá pomlčka (em-dash):
      • výpustek (trojtečka):
      • & (Et, And): & 
      • matematické znaménko krát: ×

      Přehled všech entit v HTML: Jak psát web

      23. října 2014

      Kde najít zkušební verze programů Adobe a Corel

      Tento článek je určen zájemcům o vyzkoušení programů Adobe a Corel.

      Adobe CC/CS


      Možná si kladete otázku, kterou verzi Adobe vybrat.

      Nejnovější verze (CC)

      Pokud chcete stáhnout nejnovější verze programů, zvolte Creative Cloud.

      Pokud máte zájem o starší verze (anebo si chcete možnost užití zkušební verze legálním způsobem trochu prodloužit) zvolte některou z verzí Creative Suite.

      Zvažte také výkon vašeho počítače. Zatímco verze CS i CC2013 utáhnete ještě na 2 GB RAM, pro CC2014 již důrazně doporučuji minimálně dvojnásobek.

      Stažení a aktivace programů vyžaduje registraci a vytvoření Adobe ID. 

      Na co dát pozor: Pozor na správné zvolení požadované jazykové verze. Častou chybou je omylem nainstalování anglické verze. CC na rozdíl od CS však již umožňuje další jazyky doinstalovat a můžete potom mezi jazyky přepínat.


      Odkaz na zkušební (trial) verze Adobe Creative Cloud (CC):
      https://www.adobe.com/cz/downloads.html


      Adobe legálně – software už pouze jako služba
      aneb vítejte v Cloudu

      Pokud budete po uplynutí zkušební verze chtít přejít na plnou verzi – připravte si částku cca 1 800 Kč měsíčně (podle aktuálního kurzu Eura). Creative Cloud funguje na principu „software jako služba“. CC zahrnuje všechny programy. Licence pro některé jednotlivé programy také existují, ale pronajmout si třeba jen dva tři programy není výhodné. Creative Cloud si můžete pronajmout měsíčním plněním a závazkem na rok (v praxi není vyžadováno, ale dle smluvních podmínek má Adobe právo si v případě zastavení odběru nechat polovinu ročního závazku doplatit).


      Adobe Creative Suite (CS)

      Zkušební verze „CéeSek“ se trošku špatně hledají. Adobe se snaží přirozeně všem nacpat rovnou CC. Všechny potřebné odkazy níže.

      Nejrozšířenější verzí v současnosti je asi CS5.
      CS6 je poslední v podstatě ještě „krabicovou“ verzí. Velmi se blíží CC 2013.


      Jak si „trial jízdu“ legálně prodloužit až na čtvrt roku.


      Postupujte takto:

      1. Nejprve nainstalujte sadu CS5 (příp. 5.1) Design Standard.
      2. Po uplynutí 30 denní zkušební doby sadu odinstalujte a stáhněte a nainstalujte jednotlivé programy.
      3. Pak přejděte na CS6 (u CS6 již přechod ze sady na jednotlivé programy nefunguje).
      4. A nakonec přejdete na CC.

      Jednotlivé verze se od sebe nějak radikálně neliší. Přibývají funkce a nástroje, uživatelské prostředí a principy používání jsou stejné.
      Tento návod je samozřejmě vhodný pro začátečníky. Pokročilejší uživatel, který potřebuje pracovat, nikoliv neustále něco instalovat, zřejmě více ocení rovnou komfort CC.

      Odkaz na zkušební (trial) verze Adobe Creative Suite (CS):
      http://www.adobe.com/cz/downloads/other-downloads.html

      Postup stažení (není to moc intuitivní):
      1. rozkliknout zvolenou verzi programu nebo sady CS,
      2. vybrat odkaz ve skupině jazyků, ve kterém je čeština a stáhnout oba soubory (jeden je spouštěcí soubor, druhý archiv),
      3. stáhnout a nainstalovat.
      Pozor na správnou volbu požadované jazykové verze. CS neumožňuje multilingivní istalace a přepínání mezi jazyky. Každá jazyková verze je samostatný program.

      - -

      CorelDRAW GS

      Odkaz na zkušební (trial) verze CorelDRAW GS X7:
      http://apps.corel.com/int/cz/products/cdgs/index.html

      Stejně jako u Adobe i aktivace Corelu vyžaduje zřízení uživatelského ID účtu.
      Uživatel má na výběr mezi klasickou licencí a pronájmem.

      4. července 2014

      Znáte klávesové zkratky vašeho internetového prohlížeče?

      Používáním klávesových zkratek můžeme výrazně usnadnit a urychlit naši práci s internetovým prohlížečem.
      Užitečných klávesových zkratek je celá řada (nejvíce jich zřejmě nabízí Mozilla Firefox) a mohou se prohlížeč od prohlížeče lišit. Zde jsou ty nejdůležitější a univerzálně funkční.

      FUNKCE
      KLÁVESOVÁ ZKRATKA
      ALTERNATIVA
      POZNÁMKA
      Navigace a pohyb
      Obnovit stránku
      Ctrl + r
      F5
      Aktualizovat, refresh
      Přejít zpět v historii prohlížení
      Alt + <– 
      (levá šipka)
      Backspace
      Přejít v historii prohlížení na předchozí stránku
      Přejít dopředu v historii prohlížení
      Alt + –> 
      (pravá šipka)

      Přejít v historii prohlížení na následující stránku
      Přejít na další formulářové pole
      Tab


      Hledat na stránce
      Ctrl + F
      Ctrl + G

      Přejít na domovskou stránku
      Alt + Home


      Posunout úplně nahoru
      Home


      Posunout úplně dolů
      End


      Posunout o obrazovku výš
      Page Up


      Posunout o obrazovku níž
      Page Down


      Nové okno
      Ctrl + N


      Nová záložka
      Ctrl + T


      Zavřít záložku
      Ctrl + W


      Znovu otevřít zavřenou záložku
      Ctrl + Shift + T


      Zavřít okno
      Alt +F4


      Otevřít odkaz v nové záložce (kartě)
      Ctrl + kliknutí levým tlačítkem myši
      Kliknutí kolečkem myši

      Otevřít odkaz v novém okně
      Shift + kliknutí levým tlačítkem myši


      Stáhnout odkaz
      Alt + kliknutí levým tlačítkem myši


      Správa stahování, záložek a historie
      Zobrazit stahování
      Ctrl + J


      Zobrazit oblíbené položky (záložky)
      Ctrl + B

      Nefunguje v Chrome
      Přidat stránku do oblíbených
      Ctrl + D


      Zobrazit historii prohlížení
      Ctrl + H


      Zobrazení
      Zvětšit zobrazení
      Ctrl + +
      Ctrl + kolečko myši nahoru

      Zmenšit
      Ctrl + -
      Ctrl + kolečko myši dolů

      Normální zobrazení (100 %)
      Ctrl + 0

      Vrátí měřítko zobrazení do výchozího
      Ukončit režim zobrazení na celou obrazovku
      Esc

      Zavře pop-up zobrazené ve vrstvě nad stránkou
      Editace a práce s obsahem webu
      Označit vše
      Ctrl + a


      Označit souvislým výběrem
      Označit souvislým výběrem Shift + kliknutí myší na začátku výběru a Shift + kliknutí myší na konci výběru

      Vhodné pro delší souvislý výběr, např. označení textu, který přesahuje zobrazení na jednu obrazovku
      Kopírovat
      Ctrl + c


      Vyjmout
      Ctrl + x

      Pouze pro editovatelné pole
      Vložit
      Ctrl + v

      Pouze pro editovatelné pole
      Označit vše
      Ctrl + a


      Označit souvislým výběrem
      Označit souvislým výběrem Shift + kliknutí myší na začátku výběru a Shift + kliknutí myší na konci výběru

      Vhodné pro delší souvislý výběr, např. označení textu, který přesahuje zobrazení na jednu obrazovku
      Potvrdit (odeslat)
      Enter


      Tisknout stránku
      Ctrl +P



      Pozn.: Uvedené klávesové zkratky by měly fungovat pro většinu prohlížečů (netestováno v Opeře).