13. dubna 2015

Tipy na přípravu na testování ECDL

Test ECDL je ve srovnání s jinými zkouškami relativně náročný. O ECDL se prý říká, že je to jedna z těch zkoušek, kterou není ostuda neudělat. Domnívám se, že je to dáno především rozsahem testované látky a časovým limitem, který má účastník testu k dispozici.

Proč u zkoušky propadnou i absolventi kurzů, kteří sami sebe hodnotí jako relativně zkušené uživatele PC? A proč naopak z počátku méně sebejistí účastníci kurzu uspějí a zvládnou většinu modulů? Existuje nějaký recept, jak na zkoušku ECDL „vyzrát“?

Po zkušenostech s lektorováním několika kurzů ECDL jsem dospěl k názoru, že u většiny zájemců o certifikát klíčovým aspektem z převážné části není talent, technické myšlení či počáteční úroveň zkušenosti práce s počítačem, ale systematická příprava na zkoušku.

 

 

Zde je pár tipů pro vaši přípravu:

Připravujte se průběžně

Nejlepší výsledky a nejvíce modulů získávají ti, kteří se připravují průběžně. Věnují se praktickému procvičování, studují z více zdrojů (a na čem se zasekli, klidně hned na další lekci konzultují).
Máte možnost se na zkoušku připravit prostřednictvím kurzu? To je skvělé. Bez domácí přípravy to ale pravděpodobně nepůjde. Většině zájemcům o certifikát ECDL příprava pouze v učebně nestačí. Proto je vhodné věnovat přípravě také nějaký čas doma. Pokročilým může stačit třeba 20 min. denně. Méně zkušení si podle potřeby přidají.

Začněte s předstihem

Procvičování a učení je lepší nenechávat na posledních pár dnů před testováním. Účastníci kurzu, kteří to nechávají na poslední dny si obvykle stěžují, že se jim z toho „udělal v hlavě guláš“.:-) Dospělým už to také většinou neleze do hlavy tak snadno, jako byli zvyklí v mládí. A rychlé „nabiflování“ také zpravidla mívá pouze krátkodobý efekt. To co si člověk naleje jen do krátkodobé paměti, z ní také rychle vyprchá. A to je škoda.

Zapojte rodinu

Pokud nemáte doma na studium klid, požádejte rodinu o spolupráci. Prezentujte to jako důležitou událost, na které závisí získání certifikátu a hodně vám na ní záleží. Svoji žádost můžete podpořit argumenty (např. vám to pomůže v kariéře, nebudete děti „otravovat“ tak často o pomoc s počítačem;-) apod). Vysvětlete partnerovi a dětem, že zkouška se blíží a potřebujete mít na studium klid. Potřebný čas si na to vysekněte.
Pokud z nějakého důvodu nemáte na přípravu doma klid ani po předchozí domluvě se členy domácnosti, je nejlepší sebrat notebook a vzít si přípravy na hoďku někam do kavárny či knihovny.

Inspirujte se

Chybí-li vám motivace? Zkuste se inspirovat v článcích, na které naleznete odkazy níže.:-)

Držím Vám s přípravou na testování ECDL palce.:-)


Kam dál:



Proč u testu ECDL propadají i relativně zkušení uživatelé PC?

Po zkušenosti s lektorováním několika přípravných kurzů na testování ECDL považuji za „nejohroženější“ dvě skupiny zájemců o certifikát: a) pokročilé uživatele – ostřílené borce PC-rutinéry, b) úplné začátečníky.

Proč neuspěje méně zkušený uživatel, pro kterého by bylo přínosnější zamířit nejprve na kurz určený začátečníkům, je zřejmé. Tento typ účastníků testování neúměrně zdržuje přemýšlení nad úkony, které by v zásadě měli vykonávat již bez váhání.

Proč ale, z mého hlediska zbytečně často, propadnou i pokročilí mazáci?

Možné příčiny:
  • Narazí-li zkušený uživatel na nějaký problém, je zvyklý, že si s ním většinou nějak poradí. To ale na testu s přísným časovým limitem jaksi nefunguje. Řešení je třeba vysypat z rukávu.
  • Pokročilejší uživatelé se při posuzování svých znalostí nechávají unést dojmem z praxe. Odhaduji, že na podstatnou většinu úkolů v praxi postačuje znalost cca 25 % funkcí libovolného programu. Na získání certifikátu potřebujete probíranou látku ovládnout výrazně lépe. Pod  časovým tlakem je potřeba správně vyřešit min. 75 % otázek a úkolů zkoumající poměrně široké spektrum témat.
  • Zkušené uchlácholí na začátku to, že většina probírané látky je pro ně v podstatě banálně jednoduchá. Zuby si vylámou na pár „špecích“, které uvidí na testu poprvé, či podruhé v životě.

Jste v ohrožené skupině zájemců o certifikát ECDL? V článku Tipy na přípravu na testování ECDL najdete několik doporučení, který vám pomohou překonat začátečnické obtíže i případný „syndrom mazáka“.:-)

12. dubna 2015

Adobe Reader se mění na Adobe Acrobat Reader Document Cloud

Nová verze oblíbeného prohlížeče PDF dokumentů  od Adobe přináší změnu grafického uživatelského prostředí a propojení na cloudové služby Document Cloud.

Přepracované uživatelské prostředí programu
Adobe Acrobat Reader DC rozděluje GUI do více
sekcí (stránek).
— „Domovská stránka“ kombinuje
klasické menu, stránky a ovládací panely s ikonami.

Můžeme srovnávat s ovládacím panelem Microsoft Office
2010–2013 (a nově i ovládacími prvky v Průzkumníku
Windows 8).
Poněkud nepřehledná stránka „Nástroje“.
Stránka „Dokument“ — ovládací panel pro prohlížení
(šipka, ručka, lupa, měřítko...) se objeví při najetí
myší k dolnímu okraji okna. 

Ikony z panelu lze přesunout do nástrojové lišty v záhlaví.
V bočním podokně uživatel najde nejčastěji používané
nástroje, ostatní pak na přechozí stránce „Nástroje“.

Kromě toho Adobe výrazně rozšířilo uživatelskou podporu formou výukových lekcí, blogu a diskuzního fóra.



2. dubna 2015

Tipy pro práci se soubory pro pokročilé

V tomto článku najdete tři tipy pro zefektivnění práce se soubory. Pokud máte vlastní tipy, dejte vědět, rád je sem doplním.


Zapněte si zobrazování přípon známých souborů 


Náhled správy souborů s vypnutými příponami
Ve výchozím nastavení uživatelského prostředí Windows (Visty či vyšší), je zapnutá volba „Skrýt přípony souborů známých typů“. Je tomu tak pravděpodobně proto, že přípona je základní funkcí rozpoznání, v jakém programu se má soubor otevřít (nebo-li vůči jakému programu je asociována).

Zapnuté přípony
Pokud je z nějakého důvodu, např. omylem uživatele, přípona smazána, soubor prakticky nelze ve Windows otevřít. Windows se tak vlastně snaží uživatele ochránit před sebou samým.
Podle mého názoru tím ale Microsoft „vylil z vaničky s vodou i dítě“, neboť podle přípony souboru se lze mnohem rychleji orientovat ve formátech souborů, než pouze podle ikony či slovního popisu a riziko přejmenování je malé.

Proč je skrytí přípony nevýhodné:
  • Ikona někdy rozlišuje pouze výchozí program, avšak ne vždy podle ikony uživatel pozná, o jaký konkrétní typ souboru se jedná. Ikona například nerozlišuje DOC/DOCX apod. To je škoda, neboť ne vždy je cílem soubor otevřít, takže se možnost snadné identifikace hodí.
  • Přečíst např. slovní popis „Dokument Word 97-2003“ trvá déle než přečíst „DOC“.
  • Slovní popis je vidět pouze, pokud si složku zobrazujete v režimu zorbrazení „Podrobnosti“. Někdy je tak dlouhý, že se bez výrazného rozšíření sloupce nedozvíte, o jaký typ.
  • Výchozí ochrana před náhodným smazáním je přitom jednoduchá: Při přejmenováním (rozkliknutím názvu či F2) se automaticky označí název bez přípony (v Průzkumníkovi to je základní nastavení, v Total Commanderu to lze zapnout).
  • Vzácně k náhodnému smazání, či zkomolení přípony dochází. Ale výhody převažují. O jakou příponu se jednalo zpravidla odvodím z kontextu (např. ve složce Video mívám obvykle videa, ve složce Obrázky soubory formátu JPG, v Dokumentech ODT či DOC atp.).

Jak na to: Otevřete libovolné okno Průzkumníka, např. Knihovny, nebo Počítač / Nabídka Uspořádat / Možnosti složky a hledání / Karta Zobrazení / zrušit volbu „Skrýt příponu souborů známých typů.



Používejte pokročilý filemanager 


…nebo-li správce souborů. Např. Total Commander, Salamander apod. Výrazně se tím zefektivní vaše práce se soubory.

 
Více informací v článku: 4 pomocné programy, bez kterých se neobejdete.



Podrobné zobrazení nastavte jako výchozí


Nastavte si v Průzkumníku Windows podrobné zobrazení jako výchozí zobrazení pro všechny složky.

Výhody:
  • lepší orientace v souborech, než u velkých ikon,
  • efektivita - díky menším ikonám vidíte více složek současně,
  • stálý přehled všech jejich důležitých vlastnostech, jako např. datum poslední změny, typ, velikost... (můžete uspořádat dle svých potřeb)

Nevýhody:
  • Náhled můžete vidět dole ve stavovém řádku (nebo podokně náhledu) až když na ikonu souboru kliknete. To může být nevýhodné, pokud pracujete přímo s obrázky a potřebujete jejich náhledy přehledně vidět. Zobrazení je možno dočasně přizpůsobovat povaze práce.


Krok 1: Další možnosti zobrazení / Podrobnosti.



 Krok 2: Uspořádat / Možnosti složky a hledání / Karta Zobrazení / Kliknutím na „Použít pro složky“ nastavíte toto zobrazení jako výchozí pro všechny běžné složky ve Windows.



Související článek:


Tipy pro práci se flash-diskem pro pokročilé
 

Tipy pro práci s flash-diskem pro pokročilé


V článku Jak připojit flash-disk a zkopírovat data z/do počítače jsem sepsal vyčerpávající návod pro začátečníky. V tomto článku nabízím dva tipy pro zefektivnění práce pokročilejším uživatelům.


Odpojujte zařízení (ne)bezpečně 


Častou chybou začátečníka je odpojování zařízení bez použití bezpečného odebrání. Neméně častou chybou pokročilého uživatele je její nadbytečné používání.
Zjistěte si více informací o tom, kdy můžete zařízení odebrat i bez klikání na tlačítko „Bezpečně vysunout...“, ušetříte si tím práci a čas.
 

Vypněte funkci Přehrát automaticky 


Funkce PA usnadňuje práci s médii a je k nezaplacení pro začátečníka. Zároveň však přináší potenciální riziko zavirování počítače. Pokud používáte pokročilejší program na správu souborů než Průzkumník, nepotřebujete ji a bude vás zdržovat zavírání okna PA.
Jak na to: Ovládací panely / Přehrát automaticky / zrušit volbu
„Použít funkci Přehrát automaticky pro všechna média a zařízení.


Další tipy pro práci se souboru najdete v článku Tipy pro práci se soubory pro pokročilé.