28. května 2015

Komprimace a dekomprimace ve Windows, aneb práce se ZIP archivy

Kompresní formát ZIP umí zmenšit velikost souboru nebo sbalit větší množství souborů či složek do jediného archivu. Rozbalení či sbalení ZIPu je ve Windows opravdu jednoduché.

Více informací o kompresních formátech a archivech naleznete v článku Komprese souborů a složek (úvod)


Jak na to?


Komprimace – sbalení do souborového archivu ZIP



  1. Klikneme pravou myší na soubor(y), nebo složku(y), kterou chceme komprimovat.
  2. Z nabídky vybereme Odeslat a z podnabídky Komprimovaná složka (metoda ZIP).
To je vše. Původní soubor zůstane zachován. Pokud komprese trvá delší dobu (u velkých souborů nebo většího množství souborů a složek), objeví se okno průběhu zpracování úlohy.



Výsledný soubor se potom ve Windows chová částečně jako složka, částečně jako soubor. Jako soubor se chová tím, že má příponu (asociovanou buď k Průzkumníku, nebo specializovanému komprimačnímu programu, pokud je nainstalován) a v řazení mezi ostatními soubory. Jako složka se chová např. tím, že ho můžete i bez dekomprese otevírat a prohlížet obsah (nemůžete však již např. ukládat změny v dokumentech otevřených přímo z archivu).


Dekomprimace – rozbalení ZIP



  1. Klikněte pravou myší na ZIP soubor(y).
  2. Z nabídky vyberte „Extrahovat vše“.

Častá chyba začátečníků: Otevření ZIPu bez předchozí dekomprimace (neboli rozbalení). Windows vám to sice umožní, ale soubor se chová jako zamčený. Nebudete moci v souborech ukládat změny. Proto je třeba soubory nejdříve dekomprimovat. 

Pokud máte nainstalovaný např. WinZIP, je možné, že bude tato volba skrytá a nahrazená kontextovou nabídkou daného programu. V tom případě zvolte „Extrahovat do“...





Pokročilé komprimační programy

Pokud nějaký takový program ve svém počítači máte nainstalovaný, ikony archivů ve vašem počítači mají pravděpodobně jinou ikonu, než systémovou. Mohou vypadat např. nějak takhle:

Ikona WinRAR

nebo takhle:
Ikona WinZIP

Proč si pokročilý program pořídit: nabízí více funkcí, než-li jen sbalit/rozbalit. podpora více formátů a různé míry kompresního formátu, možnost šifrování a opatření hesel, vylepšená kontextová nabídka a další.
 
Více o komprimačních programech zase někdy v nějakém jiném článku. 


Kam dál: 


Komprese souborů a složek (úvod)

Komprese (či komprimace) dat umožňuje pomocí speciálního algoritmu zmenšit velikost souboru. 

Jaké souborové archivní formáty existují?


ZIP, RAR, ARJ (kdysi velmi oblíbený, dnes už prakticky nepoužívaný), 7Z, XZ a další.
Liší se algoritmem, kompresním poměrem a dalšími vlastnostmi. Např. ZIP nesvede rozdělení souboru do více svazků. Mohou se lišit také licencí (některé mají otevřenou licenci – jako např. ZIP či 7Z, jiné jsou chráněny patentem – jako např. RAR).
 Existuje celá řada specializovaných kompresních formátů. Některé jsou zaměřené na kompresi souborů a složek obecně, některé např. jen na obrázky, video, audio, nebo třeba pouze na lidský hlas. Některé programy rozšiřují volby při ukládání souborů o takto „zabudovanou“ kompresi (např. TIF v Photoshopu nabízí variabilně neztrátovou kompresi LZW, nebo ZIP).

V tomto článku jsem se zaměřil pouze na kompresní formáty pro archivaci souborů


Kdy souborové archivy používáme?

  • Když potřebujeme zmenšit velikost souboru.
  • Když potřebujeme sbalit větší množství souborů či složek do jediného.
  • Když potřebujeme jeden větší soubor rozdělit do více souborů, např. kvůli přenosu prostřednictvím média s malou kapacitou, nebo kvůli usnadnění stahování velkých souborů z internetu (ne ZIP).
  • Když potřebujeme zabezpečit soubor heslem.

Na první dva úkoly nám postačí systémový ZIP archivátor obsažený v základní výbavě Windows. Na zbývající dva už potřebujeme některý z pokročilejších archivních programů. Ale o tom zase někdy v nějakém jiném článku.

Kam dál: